מאמרים, ספר התוכון

שמירה על בריאות התוכון

בריאות התוכון

תוכון זאת ציפור חזקה שיכולה לחיות 3 עד 7 שנים בתנאים נוחים, אם היא הייתה בריאה מלכתחילה. בדרך כלל “אסון על טבעי” כמו חתול, פתיחה פתאומית של דלת, דום לב מהלם וכו’, גורם למוות מוקדם. לכן מקם את הכלוב במקום בטוח ונעל את הדלת. חשוב שהתוכון יוכל למצוא מחבוא משמש ורוחות בשעת הצורך. התוכון אינו זקוק לחימום משום שמזג האוויר בארץ די דומה לאקלים שבאוסטרליה, ארץ מוצאו.

ישנן כמה תרופות שמומלץ לתת לתוכון במשך השנה:

1. מומלץ לתת בייטריל או אנטיביוטיקה אחרת נגד קלאמידייה, חיידק העלול לפגוע בין היתר בכבד, בטחול ובמערכת הנשימה. סימני המחלה אינם ספציפיים, יתכן שלשול, לעתים צהוב מדי או ירוק, יתכנו סימנים המעידים על פגיעה במערכת הנשימה, החל בנזלת ודלקת עיניים וכלה בקוצר נשימה, ולפעמים התוכי יהיה רק שקט מהרגיל. מחלה זו מסוגלת להדביק בני אדם. הקפד לטפל בכל ציפור חדשה המגיעה אליך ולהחזיק אותה לפחות שבועיים בנפרד מהלהקה הקיימת, לאחר מחלה מומלץ לתת פלורה+ לחיזוק המערכת החיסונית זהו תוסף מומלץ עם חיידקים פרוביוטיים שעוזר לתוכון לחזור לפעילות מלאה ומחזק את המערכת החיסונית שעבדה קשה בהתמודדות עם המחלה.
2. מחלת הטריכומונוסיס הינה בעייתית ביותר. מחלה זו היא טפילים שמתפתחים בזפק וגורמים לתסיסה של המזון, הקאות ועוד. חודשיים לפני עונת הדגירה (המתרחשת בסתיו ובאביב) מומלץ לתת טיפול פרופלקטי (טיפול מניעתי), אמטריל במים לשלושה ימים.
אם רואים ציפור מקיאה כאשר פרצופה רטוב, צריך לטפל בה מיד. ערבב אמטריל במים לפי הוראות וטרינר והזרק קצת במקור. ציפור חולה לא תשתה לבד, יש צורך לעזור לה.
3. חשוב לעשות פעם בשנה טיפול נגד תולעים. ישנו חומר פלא הנקרא “איבומק”, הניתן דרך המקור. חומר זה מחסל גם טפילים אחרים כמו כיני נוצות ו”סקייליפייס”. הקפד על מינון מדויק, מנת יתר הורגת.
במקרה ואחת מציפורי להקתך לא מרגישה טוב, בודד אותה ושמור על חום של 30 מעלות בסביבתה. מומלץ ליצור קשר מיידי עם וטרינר לציפורים. מנע התייבשות בכל דרך אפשרית. אם היא לא אוכלת – האכל אותה עם מזרק. במקרה של בעיות עיכול או שלשולים – יש לטפל עם סולפה. אופן הפעולה של תרופות הסולפה הוא עצירה של יצירת החומצה הפולית בחיידקים. ללא חומצה פולית, תאי החיידקים לא יכולים להתרבות, וכך נעצרת התפשטותם.
ישנה מחלה שכיחה אצל התוכונים והיא “הנשירה הצרפתית”. לא קיים מידע רב על מחלה זו, אך ידוע שהיא גורמת לנשירה של נוצות הזנב או הכנף אצל גוזלים. בדרך כלל נוצות אלה גדלות בחזרה לאחר מספר חודשים. במקרים חריפים יש שיבוש גם בנוצות הגוף, אך אלה אינן מתאוששות. עד היום אין טיפול במקרה זה של המחלה. בתנאי גידול טובים ישנם מקרים בודדים בלבד של המחלה. לעומת זה טיפול לא נכון בלהקה, כגון יותר מדי מחזורי ריבוי ללא מנוחה, מזון ירוד וכו’, גורמים להחרפת המצב.
לחובבן עם זוג תוכונים בבית אין צורך בטיפול מיוחד (מעבר לאוכל ומים נקיים), והתוכון בדרך כלל נשאר בריא.