מאמרים כלליים

קירחים מכאן ומכאן: מה גורם לתוכים למרוט נוצות, ואיך אפשר להתמודד עם זה?

אין משהו מורט עצבים לבעלי תוכים יותר מאשר מריטת נוצות. מה גורם לתופעה ואיך אפשר להתמודד איתה?

תוכי האכלת יד (ג’קואים בעיקר) רגישים מאוד לשינויים בסביבה, תינוק חדש בבית או חיית מחמד שקניתם לילדים יכולים לגרום להם לקנאה. הג’אקו הוא תוכי עם רמת אינטליגנציה של ילד בן 4 וממש לא אוהב שינויים…מעבר דירה, ילד שגידל את התוכי ועזב לצבא, שינוי או החלפה למזון חדש, העברה של הכלוב לחדר חדש, וגם הגעה לגיל בגרות  – כל אלה עלולים לגרום לתוכי להתחיל למרוט את נוצותיו. לרוב זה יתחיל באיזור החזה, ויתקדם, לזנב והגב עד שלא ישארו נוצות למריטה.

שמרו על השגרה של התוכי שלכם

כל תוכי צריך מסגרת קבועה והרגשה של בטחון בבית. הביטחון הזה נוצר על ידי הצבת גבולות ברורים, ממש כמו שאתם עושים עם הילדים שלכם (או, לפחות מנסים). חשוב גם להקפיד על שעות קבועות בתוך הכלוב ושעות יציאה קבועות, על הצבת הכלוב במקום הנכון: מקום שקט וחשוך בלילה, שבו התוכי יוכל לנוח באמת.

מה עושים עם התוכי שלי מורט נוצות?  

אם בכל זאת הגעתם למצב שבו התוכי התחיל למרוט, ניתן לטפל בכל מיני דרכים, אך קחו בחשבון שזהו תהליך שעלול לקחת הרבה זמן ויש צורך בהתמדה וסבלנות. במקרה כזה אנחנו ממליצים על הצעדים הבאים:

במקרה והתוכי עדיין מורט מומלץ לפנות לוטרינר שבד”כ יתאים לתוכי קולר נגד מריטה. ככלל, מומלץ לקנות תוכי מבית גידול מסודר, שבו תקבלו מענה, הסבר וליווי כדי לא להגיע למצבים של מריטה.

מה עובר על התוכי שלך?

לעיתים ישנם תוכים שעברו התעללות, הזנחה, תת תזונה ולעיתים אפילו אלימות פיזית. יש לשים לב שילדים בבית לא דופקים על הכלוב, שכלבים או חתולים לא מבהילים את התוכי, תוכי כזה יכול להיות מצולק נפשית לכל החיים לכן וודאו גם שהדברים הללו לא מתרחשים כשאתם לא נמצאים בבית. בכל מקרה, מריטה שמגיעה לכדי דימום מחייבת טיפול וטרינרי.

וטיפ אחרון, מי שאין לו את הזמן לטפל בתוכי או שאיננו נמצא בבית הרבה, עדיף שיחזיק תוכי קטן כדוגמת קוקטייל או תוכון שהינם פחות רגישים לשינויים.