מאמרים, מאמרים כלליים

עופות נוי- הדגרת ביצים

מהי הדגרה

תפקיד המדגרה הינו לדמות תנאי דגירה של התרנגולת, כמובן שקשה מאד לחקות את הטבע ולכן מנסים להגיע למדדים אידיאליים מבחינת המספרים, מה זאת אומרת המספרים?
37.5 מעלות (פלוס מינוס)  50% פחות או יותר למשך 18 הימים הראשונים ול 3 ימים אחרונים מעלים את הלחות ל65%-75%
נדנוד הביצים, מתבצע אחת ל 3-4 שעות ותפקידו הוא שינוי זווית הביצה, ע”מ שתקבל חימום מפורס מכל הכיוונים. התרנגולת עושה זאת בעזרת המקור- היא נוגעת בביצים בעדינות ומזיזה אותן תחתיה. 

התרנגולת קמה בעת הדגירה, הולכת לאכול, להתפנות וגם קצת להתאוורר, לכן מדגרות שמשנות מעט את הטמפרטורה בזמן פעילותה, איננה מדד להדגרה לא מוצלחת! נסו לשמור את המדגרה תמיד במקום סגור, שבו הטמפרטורה לא משתנה יותר מידי ועדיף שהחדר יהיה בטמפרטורה נמוכה יותר (20 מעלות בערך) מפני שלמדגרות קל יותר לשמור על טמפרטורה גבוהה ויציבה מאשר למנוע מהתחממות יתר.
מניסיוני כדאי תמיד להשתמש במד טמפ’ חיצוני וכן מד לחות, גם במדגרות המשוכללות ביותר, לא אחת קורה שמדגרות יוצאות מכיול ונותנות מדדים לא נכונים שעלולים לבלבל אתכם.
אחד הדברים החשובים ביותר הוא 3 הימים האחרונים המכונים באנגלית “lockdown” (הסגר) שבהם מורידים את הביצים ממתקן הנדנוד ומשכיבים אותן, מעלים את הלחות כהכנה לבקיעה, וריכוך הקליפה שמקל על האפרוח לשבור אותה, בשלושת הימים האלה קריטי לא לפתוח את המדגרה! מבקיעת האפרוח הראשון, חכו לפחות 24 שעות, הוציאו את היבשים, נקו את שאריות הקליפות וסגרו מהר שוב בכדי לתת לשאר האפרוחים לבקוע.
אל תכניסו יותר מ2 קבוצות של הדגרה בו זמנית, זה יפגע לכם במעקב ההדגרה, וידרוש אילתורים מיותרים שיפגעו באחוזי הבקיעה. 

נקודות חשובות

הקפידו להניח את הביצים עם שק האויר (החלק השמן של הביצה) כלפי מעלה תמיד!
במהלך ההדגרה תערכו בדיקת פוריות בעזרת פנס – אני ממליץ לעשות זאת ביום ה10 להדגרה- אתם אמורים לראות קורי עכביש בפנים הביצה שמעידים על פוריות ועל התפתחות עוברית, ביום ה 18 לפני הסגירה לבקיעה בידקו שוב- כעת אתם אמורים לראות ביצה  שאור הפנס לא עובר דרכה מלבד שק האויר שנותר חלול ומשם יסדוק האפרוח את החור הראשון בביצה בדרכו החוצה
עקבו אחרי ההדגרות שלכם- כך תוכלו למצוא דפוסים שחוזרים על עצמם ולשפר בהתאם.
אם בקעו אפרוחים לאחר יותר מ 21 ימים אזי הטמפרטורה היתה ככל הנראה נמוכה מידי
אם בקעו לפני 21 ימים אזי הטמפרטורה היתה ככל הנראה גבוהה מידי
אל תשמרו ביצים מעל 10 ימים או שבועיים לכל היותר, ועדיף בטמפ נמוכה ( 16-20 מעלות)
הדגירו בעונת האביב- החודשים המומלצים הם מרץ-אפריל-מאי, הפוריות בשיאה ומזג האויר מתאים.
אל תשימו מספר גדול מידי של זנים מפני שחלק מהזנים צריכים תנאי לחות שונים מזנים אחרים (המארנס לדוגמה מעדיפים לחות נמוכה ב18 הימים הראשונים…)

בהצלחה!