כלוב לתוכי, מאמרים כלליים

איך לנקות כלוב לתוכי?

כלוב לתוכי

ניקוי כלוב לתוכי יכול להיראות כמו מטלה מייגעת, הסורגים והסדקים אינם פשוטים לניקוי, בנוסף ללשלשת הציפורים בכל מקום. מאיפה מתחילים?

כלוב מלוכלך עלול לגרום לבעיות תברואה עבור ציפורים או תוכים. כדי לנקות את כלוב לתוכי חשוב שתהיו מסודרים, קבעו מראש זמני ניקוי קבועים ביום ובשבוע – ועמדו בהם. מומלץ לפרק את התהליך למשימות פשוטות שתוכלו לבצע מידי יום, וכך תחסכו הרבה אנרגיה מיותרת וגם לתוכי שלכם תמיד יהיה כלוב נקי, נוח ובטוח להיות בו.

ניקוי כלוב לתוכי פעם ביום

כדי לשמור על התוכי שלכם בסביבה היגיינית ובטוחה ולמזער את הסיכויים שלהם להידבק בחיידקים שונים, עליכם לבצע את הצעדים הבאים, מידי יום או יומיים:

 1. החליפו את ניירות העיתון שבתחתית הכלוב (במגירה) מידי יום – זה לא בריא לתוכי להסתובב כל היום סביב שאריות אוכל ולשלשת. הקפידו להחליף מידי יום ניירות (עיתון או נייר סופג) בתחתית המגירה, אחרת הם ידיפו ריחות מאוד לא נעימים.
 2. אוכל ומים – נקו בכל יום את כלי האוכל והמים. הסירו אותם מהכלוב באופן יומיומי, רחצו אותם עם חומר ניקוי עדין. כל תמנעו מחיידקים לשגשג על הכלים הללו. הקפידו לייבש אותם ביסודיות לפני שתחזירו אותם לכלוב התוכי.
 3. הזרעים שמתפזרים מסביב לכלוב – ציפורים אוהבות לפזר את הזרעים מכלי האוכל שלהן, מה שגורם ללכלוך בסביבת הכלוב. אפשר להשתמש בכלוב איטלקי מוגבה נגד לכלוך, או בכלי אוכל מיוחד שלא מאפשר לציפורים לפזר את הגרעינים. הכלובים של התוכים הגדולים (כמו למשל כלוב 10A או 11A) מגיעים עם מעטפת חיצונית שלא מאפשרת לגרעינים ליפול על הרצפה. כדי להימנע מבזבוז הגרעינים שנזרקו לתחתית הכלוב אפשר להשתמש בנפה מיוחדת ולעשות בהם שימוש חוזר.
 4. נגבו משטחים – השתמשו בסמרטוט לח, במגבון או בנייר סופג כדי לנקות את משטחי הכלוב באופן נקודתי, כולל סורגים, מוטות וצעצועים.

כדי להימנע מניקוי יומיומי לכלוב, ניתן להשתמש בחול צדפים בתחתית הכלוב כמצע שמייבש את הצואה של התוכים ושומר על ההגיינה בכלוב בצורה מיטבית.

ניקיון שבועי לכלוב

בנוסף לניקיון היומי, החליטו על יום בשבוע שבו תסיימו להשלים את ניקוי הכלוב באופן יסודי יותר. ניקיון שבועי של כלוב לתוכי או כלובים לכנרים לא צריך לקחת יותר מ-45 דקות עד שעה:

 1. שטפו את המגירה בתחתית הכלוב – בכלובים לתוכים ולכנרים, כמו למשל בכלוב a10, יש מגירה בתחתית. מעבר להחלפת הניירות שבתחתית הכלוב מידי יום, חשוב לנקות אותה פעם בשבוע ולקרצף אותה עם חומר ניקוי. זכרו לוודא שהמגירה יבשה לגמרי לפני שתשימו בה ניירות חדשים ותכניסו אותה בחזרה לכלוב.
 2. שפשפו את הסורגים שבתחתית הכלוב – בחלק מהכלובים לתוכים או כלובים לכנרים יש סורגים בתחתית, וכך הגללים נופלים לקרקעית. את הסורגים הללו יש לקרצף מידי שבוע כדי להסיר את הגללים המיובשים שנאספו עליו. הדרך הפשוטה ביותר לנקות אותו היא להניח אותו באמבטיה ולהשתמש במברשת כדי להסיר את הפסולת. יבשו אותו לחלוטין לפני שתחזירו אותו לכלוב.
 3. נקו והחליפו את המוטות – המוטות יכולים גם הם לצבור לכלוך ופסולת ומהווים קרקע פוטנציאלית לשגשוג חיידקים. יש להשרות אותם ולקרצף אותם פעם בשבוע כדי להסיר מהם חיידקים. לחלק מהמוטות לוקח זמן רב להתייבש לאחר הניקיון (במיוחד למוטות מעץ), לכן – כדאי להשאיר מוטות נוספים לגיבוי בהישג יד ולשים אותם בכלוב בזמן שהמוטות מתייבשים.
 4. נקו צעצועים – בדומה לתינוקות ופעוטות, תוכים משתמשים בפה כדי לחקור ולשחק בצעצועים שלהם. פעם בשבוע הסירו את כל הצעצועים שנמצאים בכלוב, השרו אותם וקרצפו אותם. כמו עם המוטות, זה יעזור אם יהיו לכם צעצועים נוספים שתוכלו להניח בכלוב בזמן שהצעצועים שרחצתם מתייבשים, זה גם יהפוך את המשחק של התוכי שלכם למגוון יותר.
כלוב לתוכי קוקטייל
איך לנקות כלוב לתוכי קוקטייל

ניקיון חודשי לכלוב

פעם בחודש, כדאי לבצע ניקוי יסודי יותר של כל הכלוב. אם הוא לא גדול מדי (למשל כלוב a10), הדרך הקלה ביותר לעשות זאת היא להסיר את המוטות, הצעצועים, כלי האוכל והמגירה ולהכניס את כל הכלוב לאמבטיה. בעלי כלובים לתוכים לחצר יכולים לשטוף אותם בעזרת צינור מים. חשוב שתקפידו על הטיפים הבאים:

 1. השתמשו במברשת טובה כדי לשפשף את הסורגים – קנו מברשת קרצוף יציבה עם זיפים חזקים כדי לנקות באופן יסודי את הסורגים ובסיס הכלוב.
 2. הקפידו לשפשף את הסדקים – בכלובי תוכים וציפורים, במיוחד בבסיס, יש לעיתים קרובות סדקים וחריצים המספקים מקום אידיאלי לצמיחת חיידקים. קרצפו אותם היטב, ושימו לב גם לפינות בהן הסורגים מתחברים.
 3. שטפו וייבשו היטב – זכרו תמיד לשטוף כל סנטימטר של הכלוב לחלוטין, כדי להסיר שאריות של חומרי ניקוי. לאחר שהכלוב נקי, נגבו אותו במגבת עבה וסופגת לפני שתניחו את התוכי בפנים. תוכים וציפורים רטובים יכולים להתקרר בקלות.  

לסיכום, שמירה על סביבה נקייה עבור התוכים והציפורים שלכם תיקח מכם רק כמה דקות ביום, אך היא עשויה להוסיף שנים לחיי התוכי שלך. ניקוי כלוב לתוכי או כלובים לכנרים עשוי להיראות קשה, אבל אם תשקיעו מספר דקות ביום, תוכלו להשלים את העבודה במינימום זמן ומאמץ.

פוסטים קשורים