כלוב לתוכי, מאמרים, מאמרים כלליים

כלוב לתוכי, המדריך המלא: איזה סוג כלוב הכי מתאים לתוכי שלך?

כלוב לתוכי

חיפשת כלוב לתוכי ואין לך מושג במה כדאי לבחור? מה חשוב שיהיה בכלוב, ועל מה אפשר לוותר? הנה כל המידע שצריך כדי לקנות את הכלוב המתאים ביותר לתוכי שלך.

לבחירת הכלוב יש חשיבות רבה בגידול התוכי – הכלוב הוא למעשה הבית של התוכי ושם הוא יבלה את רוב שעותיו, יאכל, יישן, ישחק, יתבונן. קיימים בשוק הרבה מאוד כלובים לתוכים; באופן כללי ניתן לחלק את הכלובים לשני סוגים עיקריים: כלובים להאכלת יד, וכלובי רביה, ובתוכם סוגים שונים כמו: כלוב a10 הפופולרי, כלוב לתוכי קוקטייל, כלובים לכנרים, כלובים לתוכים לחצר ועוד. זה הזמן לעשות סדר ולהבין את ההבדלים בין הכלובים השונים, ובאיזה מקרים כל כלוב מומלץ:

כלובים לתוכי האכלת יד

קיימים כלובים שונים ייעודיים עבור האכלת יד. אחד הסוגים הפופולריים הוא כלוב a10, שמידותיו החיצוניות הן 156*67*67 ס”מ ומידותיו הפנימיות 45.7*45.7. הכלוב הזה מתאים לתוכים בינוניים כמו למשל קוקטילים, לורי, לקוניור גרין צ’יק, פיונוס וג’רדין. ככל שהכלוב גדול יותר כך גם מספר הכלוב לתוכי, בהתאמה (כלוב a11 שמידותיו 137*56*61 ומידותיו הפנימיות 55.8*60.5, וכו’). את הכלוב מציבים במקום מרכזי בבית, בצד, ובגובה העיניים. אם הכלוב ממוקם ליד החלון, שימו לב שהכלוב מוגן משמש ישירה ומחום. מצד אחד התוכים זקוקים לויטמין 3D ומקבלים אותו מאור השמש ,ומצד שני – כאשר הם חשופים לחום גבוה בלי מפלט לצל (בחודשי הקיץ למשל), הם עלולים להתייבש.

למה כדאי לשים לב כשבוחרים כלוב? אלו הדגשים החשובים ביותר:

גודל הכלוב: גדול מספיק, בהתאמה לתוכי

לכל תוכי יש כלוב שמתאים לגודל שלו. בעיקרון, כמה שיותר גדול יותר טוב, אבל חשוב לקחת בחשבון את הרווח בין הסורגים – למשל, אם תשימו תוכי קטן כמו תוכון בכלוב של ארה (תוכי גדול), התוכי יעבור בין הסורגים. בקיצור – מצאו את ההתאמה המדויקת לפי גודל התוכי שלכם.

מגירה תחתונה: לניקוי קל ושמירה על ההיגיינה

כדי שיהיה קל לנקות את הכלוב שמים בתחתית המגירה נייר עיתון או נייר סופג, ופעם בשבוע מוציאים את המגירה, זורקים את נייר העיתון ומחליפים לחדש. זו הדרך הפשוטה ביותר לניקוי. שימו לב שניקוי אחת לשבוע הוא הכרחי וחשוב לשמירה על ההיגיינה. 

ניתן לשים מצע של חול צדפים בתחתית הכלוב שגם סופח נוזלים ושומר על היגיינה.

דלת הכלוב: גדולה מספיק

מומלץ שזו תהיה דלת גדולה, אפילו דלת כפולה (דלת גדולה ובנוסף דלת קטנה) כדי שתוכלו להכניס את היד מבלי שהתוכי יצא. דלת גדולה חשובה כדי לאפשר לתוכי לצאת מהכלוב מבלי לאחוז אותו ביד (כשתופסים את התוכי על מנת להוציא אותו זה עלול לעשות לו טראומה והוא יכול לנשוך כתוצאה מכך) כשהדלת היא גדולה התוכי יכול לצאת החוצה בקלות ולעמוד על האצבע, וכך אפשר לאמן אותו בעלייה וירידה מהאצבע.  לדוגמה כלוב קוקטיל

פתח מלמעלה

עוד דבר חשוב הוא פתח בכלוב מלמעלה, כדי לתת לתוכי את התחושה שהוא עומד על הכלוב, ובכל זאת הוא משוחרר. שימו לב, הקפידו לא לתת לתוכי לעמוד כל הזמן למעלה, משם שזה מפתח אצלו התנהגות שולטת, כמו כלב במלונה.

כלוב לתוכי לחצר

כלובי רביה

כלובי רבייה שונים מכלובי האכלת יד, מאחר שהמטרה העיקרית שלהם היא לאפשר לתוכים להתרבות בקלות. כלובי הרבייה גדולים ורחבים יותר על מנת להכיל מספר גדול יותר של תוכים וגוזלים, בהמשך, ויש בהם יותר פתחים – על מנת לתלות דברים מהצד כמו אמבטיה, כלי לאוכל ותא הטלה, מבלי שיתפסו מקום בכלוב.

עוד דבר חשוב הוא פתח בכלוב מלמעלה, כדי לתת לתוכי את התחושה שהוא עומד על הכלוב, ובכל זאת הוא משוחרר. שימו לב, הקפידו לא לתת לתוכי לעמוד כל הזמן למעלה, משם שזה מפתח אצלו התנהגות שולטת, כמו כלב במלונה.

הדגש הכי חשוב בכלובי הרביה הוא להתאים אותם במיוחד לסוג התוכים ולגודלם, כי זה מאוד משתנה מציפור לציפור, לכן מומלץ להתייעץ עם מומחה במקרה זה.

זכרו, לתוכי יש כנפיים והוא אוהב לעוף. בשונה מתוכי האכלת יד שקצוות כנפיהם מקוצצות (כדי למנוע מהם להתעופף ולברוח או להיתקל במקור סכנה), לתוכי לריבוי יש כנפי תעופה. לכן ככל שהכלוב גדול יותר ומאפשר לו להתעופף קצת, כך עדיף. בכל אופן, התוכי לא צריך להיות בכלוב כל הזמן, ומומלץ לאפשר לו להיות מחוץ לכלוב (בזהירות ממקורות סכנה כמו מאווררי תקרה או חיות מחמד אחרות).

כלובים לתוכים לחצר

למי שאין מקום בבית, או מעוניין לגדל את התוכים בחצר או במרפסת, קיימים כלובים ייעודיים עבור גידול תוכי בחצר. הדגש העיקרי לכלוב לחצר הוא שיהיה לו גג להגנה מגשם, ולצל – כדי שלא תהיה שמש ישירה על התוכי. 

לסיום, טיפ חשוב: בין אם מדובר בכלובי האכלת יד או בכלובי רביה, הכלובים העגולים אינם מומלצים, הם מבלבלים את התוכי וגורמים לו להסתובב במעגלים. הכלל הזה נכון גם לגבי כלובים להאכלת יד וגם לגבי כלובי ריבוי, תמיד העדיפו את הכלובים המרובעים ולא העגולים.

לרכישת כלובים היכנסו לקטגוריית כלובים או צרו איתנו קשר להתייעצות והתאמה של הכלוב

פוסטים קשורים