מאמרים, ספר הכנרים

כנרים- שאלות נפוצות

מה הסיבה שכנרית קמה מהביצים ומפסיקה לדגור?

יכולות להיות מס סיבות לבעיה הזו:

1- קרדיות הנוצה, זהו סוג של טפיל שנדבק לגוף הכנרית ומוצץ את דמה, ע”מ למנוע זאת יש לדאוג קודם כל לניקיון וחיטוי ושל קיני ההטלה, יש צורך בטיפול באיבומק על גוף הציפור, או ריסוס פלימט נגד טפילים, מומלץ גם לאבק את הקן עם תכשיר שנקרא אקריטין 1% בתוך הקן ובכלוב עצמו.

2- יכול להיות שהכנרית לא מרגישה טוב וצריכה טיפול תרופתי, הסתכלו ובדקו סימנים מדאיגים כמו שלשול בביב, עצם חזה בולטת כסכין, נוצות נפוחות וחוסר חיוניות כליי. תרופת 4 ב-1 (תרופה המכסה 4 סוגי זיהומים) מחסלת חיידקים ווירוסים, ולרוב תפתור את הבעיות שנוצרות. לאחר טיפול תרופתי מומלץ לתת פרוביוטיקה- פלורה של דלי נייצ’ר ותכשיר למניעת עקה כדי לעזור לציפור להחזיר את האנרגיה והויטמינים שאבדו בגלל האנטיביוטיקה.

3- יכול מאד גם להיות שהזכר פשוט רוצה לזווג שוב, במיוחד עם זו תחילת העונה והכנר עדיין “חם”, במקרה זה פשוט תוציאו אותו כדי שלא יפריע, ויותר טוב- תצמידו לו בת זוג חדשה.

למה הביצים של הכנרית לא פוריות?

גם למקרה הנ”ל יכולות להיות מס סיבות, בכדי למנוע בעיות פוריות יש צורך בהכנה נכונה של הזוג לקראת הרבייה.

1- יש לדאוג לא לשים זוג ביחד לפני שסיימו את החלפת הנוצות במלואה, באם לא סיימו עדיין ניתן לעזור להם בעזרת מולטיויטמין שעוזר להם להתגבר על התקופה הזו ונותן להם אנרגיה לקראת הרבייה. גם מזון חוכית עוזר לחימום הזכרים.

2-  יש לתת ויטמין E+ סלניום כחודש לפני הזיווג ועד לביצה הראשונה, ע”מ לחמם את הזוג ניתן גם להוסיף זרעי בר, גם בריד+ של דלי נייצ’ר או פרטי-ויט של ורסלה לאגה מצויינים ועושים את העבודה, מערבבים אותו ביחס של 5 גרם ל100 גרם מזון ביצים דלי נייצ’ר (נכון לגבי כל סוגי התוכים והרבייה- יש מזון ביצים לכנרים, לפארקיטים גדולים, לפארקיטים קטנים, ולתוכים גדולים)

3- אי פוריות היא לעיתים קרובות נגזרת של בריאות ירודה, טיפול בתרופה 4 ב-1 מועיל כחודש לפני העונה, גם כטיפול מנע, טיפול באיבומאק אחת לחצי שנה ובעיקר לפני תחילת הרביה הכרחי גם הוא, כמובן לא לשכוח פרוביוטיקה.

4- יש להמנע ממתן ירק מרוסס (כל ירק שאינו אורגני) דוגמת חסה- זהו רעל לכנר, חומר הריסוס אינו יורד בשטיפה והרבה מגדלים גרמו לעצמם נזק בשיטה זו. שימו לב!

5- ביב הציפור מלוכלך? יש לכנר שילשול? תורידו מכמות הירק ותנו רק מזון זרעים, הוסיפו פחם פעיל למזון למניעת הרעלה או החרפה של השלשול.

למה הביצים רכות ו/או נשברות?

לעיתים הכנרית תטיל ביצים עם קליפה רכה או ללא קליפה בכלל, הסיבה לכך לרוב היא מחסור בסידן, ראשית מומלץ לוודא שתמיד יש עצם דיונון (סבידה) זמינה בכלוב שהיא מקור סידן מומלץ לכנרים ופינקים, מומלץ גם להוסיף תוסף סידן למניעת “ביצה כלואה”.

גוף הכנרית עובד קשה מאד בזמן הטלת הביצים והסידן עצמו אחראי לבנייה תקינה וחזקה של קליפת הביצה (וגם העצמות) לעיתים הבעיה היא בספיגת הסידן אצל הכנרית עצמה.

הפיתרון הוא לתת תוסף סידן קלצי פלוס– נותנים אותו במנה של 5 גרם על 100 גרם מזון ביצים פעמיים בשבוע, התוסף כולל ויטמין D3 שעוזר בקליטת הסידן בגוף. קרני שמש עוזרות גם כן לייצר ויטמין D3 בגוף- ושמש לא חסר לנו בארץ למזלנו…

תמיד צריך לבדוק אם אולי הסיבה הינה גם בריאותית ואם כן לטפל בהתאם ולתת מנוחה- תהליך הרביה מתיש מאד פיזית. גם מולטי ויטמין יעבוד לחיזוק המערכת החיסונית.

תוספת סידן קבועה הינה הכרחית, בעת עונת הרבייה הכנרית עובדת קשה ולעיתים זה מתבטא אפילו ברחם שנופל. במקרה כזה רק מנוחה והוצאת הזכר הם הפיתרון, וכמובן חיזוק בעזרת מולטיויטמין.

למה הכנרית לא בונה קן?

-אם הציפור בריאה, מטופלת ומוכנה כמו שהסברנו במאמרים הקודמים אזי הבעיה יכולה להיות פשוט אי התאמה של הזוג (כמו אצל בני האדם), במקרה כזה כדאי לנסות זיווג אחר.

-כשמביאים כנרים ממקום אחר לכלוב חדש לפעמים סוג הקן/תא מפריע, הנקבה מתרגלת לקן שבו היא גדלה ולא מקבלת את התחליף- נסו קן אחר, שנו את מיקומו בתא עד שתמצאו את הפתרון.

-מכרסמים (חולדות עכברים וכו) ונחשים יכולים להבהיל את הכנרית מלהיכנס (גם אם היא רק שומעת אותם…לעיתים אפילו נדל או חיפושית…חפשו אם יש משהו בסביבה שמטריד את מנוחתה.

איך “צובעים” כנרי צבע?

כנרי צבע הם במקור לבנים, ע”מ לצבוע אותם בצבע אדום משתמשים בחומר הנקרא קאנטקסטין, משתמשים בו בעונת הרבייה והמעבר (נשירה) והחומר עוזר להחליף את הנוצות ולצבוע אותן בצבע האדום הרצוי. כיום מייצרות כמה חברות את המוצר, המומלץ  הוא קאנטקס של ורסלה לאגה