מאמרים, ספר הכנרים

כנרים- מבוא לגידול

ספר הכנרים

ספר זה מתמחה בגידול כנרים. קיימת ספרות רבה מאוד בנושא זה. החומר הקדום ביותר נכתב כבר לפני 500 שנה ומופיע במגוון רחב של שפות. אפשר להקדיש את כל חייך בחקר החומר הכתוב, אבל זה מיותר.

בספר הזה יש פרק לכל שלב. עליך לעבור על תהליך גידול הכנר וגידול הגוזלים. הדגש יהיה על דברים שביכולתך לעשות כדי לשפר את הטבע דרך תזונה, גידול זוגות בכלובים, טיפוח, ושיטות אחרות הנכללות תחת ההגדרה “גידול ציפורים”(Aviculture) .

הכנר שכולנו מכירים היא ציפור מתורבתת. קודמיה באו מאיים באוקיאנוס האטלנטי המזרחי שאינם רחוקים מחופי צפון אפריקה, ספרד ופורטוגל. עדיין ניתן למצוא כנרים בטבע אבל אין לכך משמעות למגדל המודרני. הכנר קיבל את שמו מאי מוצאו – האי כנרים. היום גוון מסוים של צהוב נקרא “צהוב כנר”, אך ליתר דיוק הצהוב אינו צבעו של כנר, אלא פיתוח מאוחר יותר בשבי. צהוב הוא צבע אחד בתוך המון סוגים וצבעים שמגדלים מכירים ומטפחים היום.

לימוד גנטיקת הצבעים כל כך מתוחכם, והאפשרויות כה רבות ומסובכות, שנדרשים ספרים שלמים לטיפול בנושא הזה. כאן תמצא רק את הבסיס כדי לעזור לך להתחיל.

כנרים אדומים הם באופנה היום. גוונים שונים של אדום קיימים בשפע, וניתן לשפר את צבעם על ידי תוספת צבע לאוכל, אך זה עוד נושא לספר שלם. בסוף הספר יש הסבר מושגים משפת המגדלים.

איך להתחיל?

ארבעה דברים מותרים ואסורים:

  1. אל תקנה את הציפור הראשונה שאתה רואה.
  2. אל תקנה את הכלוב הראשון שאתה רואה.
  3. אל תקנה את מה שאתה לא יכול להרשות לעצמך לאבד.
  4. אל תקנה כל פטנט מקטלוג או מחנות עד שאתה בטוח שזה יעזור לך.

לך לתערוכות, הצטרף לאיגוד, וקרא כמה שביכולתך. החזק כמה ציפורים זולות לפחות לחודש במקום בו אתה מתכוון להקים את חדר הגידול שלך. בדוק איך הן מסתדרות. האם רעש, אורות, או טורפים מפריעים להן בלילה? האם המקום לח או פרוץ לרוחות?

התחל לאט. אל תתחיל עם יותר מ-6 זוגות בעונה הראשונה. עבוד לפי שיטה מוכחת לפחות לעונה אחת. הֱיֵה צנוע, אחרי 400 שנה לא חסרות שיטות טובות. אל תמציא את הגלגל מחדש בשנה הראשונה של גידול כנרים, מדובר בהתחייבות לטווח ארוך. יהיו לך מספיק הזדמנויות לעשות שיפורים לאחר לימוד הבסיס.

אקלים

כנרים הן ציפורים עמידות. למרות שמקורן באיים אטלנטיים עם מזג אוויר נוח, גידלו אותן לפחות 400 שנה בכלובים בכל מיני תנאי אקלים. הן התרגלו לדרכי תרבות ומלוות בני אדם לכל מקום.

מצב מוקצן היה במכרות פחם באנגליה: הכורים לקחו עימם כנרים אל המכרה כדי שיזהו מתי נפלטים במכרה גזים רעילים. הכנרים רגישים לגזים רעילים, וכשהם התנהגו כשיכורים בעליהם ידעו שהגיע הזמן לברוח למעלה, אל מחוץ למכרה.

ניתן למצוא כנרים במשרדים, בבתים, ואף באוניות. ציפור המחמד העמידה מוחזקת בכל רחבי העולם. היא שורדת בלי הרבה טיפול מיוחד, ומתרבה בלי הרבה מאמץ מצד המגדל.

כדי שהכנרים יתרבו, יש להעניק להם סביבה מתאימה. הטמפרטורה במקום גידולם צריכה להיות בממוצע מעל  ºC5ומתחת ל- ºC21. כפור מדי פעם לא מפריע לכנר בריא, אבל כדי שידגרו צריך לשמור את החדר בסביבותºC14 , עם סטייה של ºC10 למטה או למעלה (כלומר 4 עד 24 מעלות). תמיד ניתן להוסיף מנורת חימום אם אין טמפרטורה מבוקרת.

שמור על כלוב יבש. רצפה רטובה או מקלות עמידה לחים יחלישו ציפורים בריאות. אל תבלבל את הצורך להתרחץ עם הצורך למקום יבש. הציפורים נהנות מאמבטיה יומית, אבל צריך לאפשר להן להתייבש לגמרי ובמהירות, השתמש בחול צדפים מרוסקות לניטרול ריחות ושמירה על הניקיון

הכנר הכלוא אוהב מה שכולנו אוהבים, מזג אוויר נוח ובית יבש. לכנר יהיה נוח אם תוכל להקציב מרתף או חדר בביתך לגידול כנרים.

כלובי תעופה (ווליירים) וחדרי גידול

כאן כדאי לציין כמה הגדרות. “וולייר” הוא כלוב גדול מאוד להחזקת ציפורים. עליו להיות מספיק גדול כך שבן אדם יכול להיכנס פנימה. כנגדו, כלוב ציפורים הוא קטן ולרוב אפשר להזיז אותו ידנית ממקום למקום. גידול כנרים מצריך מספר כלובי גידול בחדר גידול. חדר גידול אינו “וולייר” – המטרה המרכזית שלו היא לייצר סביבה מתאימה לציפורים הכלואות, שבדרך כלל לא עפות בתוך החדר.

חשוב לדעת שהכנרים מתרבים בקלות, והזכרים מזדווגים המון, אולי בגלל שהם שרים כה יפה… גידול כנרים דורש לימוד חוקים שאינם תופסים לגבי כנרים בטבע. לדוגמא: צריך לזווג כנר עם כתר לכנר ללא כתר שאחד מההורים שלו היה עם כתר. לבנים מסוימים מזווגים לצהובים, צהובים צריכים לזווג ציפורים עם נוצות גסות, וכו’. קיימות סיבות טובות לחוקים אלו, אבל כנר חם יכול להתעלם מהכתוב בספר ולהביא לתוצאות גרועות.

אז איך להשתמש ב”וולייר”? ציפורים צעירות, שעדיין לא ברור איזה מין הן, יכולות להתפתח במשך כמה חדשים עם מאמץ מינימאלי. יותר קל להאכיל 50 ציפורים מצלחת אחת מאשר לפזר צלחות רבות לכלובים קטנים. בנוסף ה”וולייר” חוסך מקום – אפשר להחזיק יותר ציפורים מאותו מין ביחד עד עונת הדגירה.

חסרון אחד להחזקת כנרים ב”וולייר” הוא שקשה להרגיל אותם לכלובי תערוכה לאחר שהתרגלו לכלובי תעופה. קח בחשבון שכנרים כגידול מתורבת רב שנים מסתדרים טוב בכלובים.

אם אתה מתחיל ללא כלוב, ההתחלה הטובה ביותר היא לבנות חדר גידול ולהכניס בו כמה כלובי זיווג שאתה יכול להרשות לעצמך. תשאיר מקום לעצמך, אור, חום, אוויר צח, ומקום לאחסון אוכל. כיור קרוב עם מים קרים וחמים זה דבר חשוב ביותר.

כאשר אתה מתכנן תמיד תזכור שצריך מים – גם לכלובי תעופה וגם לכלובי זיווג. תכנן כלובים סטנדרטים, כולם אותו גדול וסגנון, כדי שתוכל להחליף חלקים. תצבע את חלקי העץ בלבן עם צבע נטול עופרת, שניתן לשטיפה. כעת תבחר קיר אחד פנוי לכלובי רבייה. את הכלובים הנמוכים תמקם מספיק גבוה שתוכל לראות בתוכם בלי הרבה מאמץ, אך במקביל וודא שאפשר להגיע לכלובים הגבוהים ללא סולם. את האורות תמקם כך שיאירו את כל הכלובים בלי “לבשל” את הציפורים. יש מגדלים שמעדיפים מנורות רגילות ויש כאילו שמעדיפים פלורוסנט. כך או כך – אור יום זה הכי טוב. 13 שעות שמש ביום עם שעה של שחר בבוקר ועוד שעה של אור זריחה בערב יביאו להתחלת מחזור הדגירה. אור שנדלק או נכבה בפתאומיות אינו הרגל בריא. הציפורים מצליחות יותר עם אור שמחקה את הטבע.

אפשר להחזיק כנרים ביחד עם פינקים כמו זברה ובנגליז. אף פעם אל תגדל תוכונים באותו חדר עם כנרים. תוכונים זזים בלילה ומאכילים את הגוזלים שלהם. הרעש יכול להפריע לכנרים, ויכול לגרום לעזיבת הקן. ובכן החוק פה זה לשים כנרים לזיווג לבד. ברגע שהנקבה מופרת היא יכולה לדגור לבד ולגדל את גוזליה ללא עזרה. בכל מצב הנקבה מסתדרת טוב מאוד לבדה. בהמשך הספר נראה איך אפשר לנצל את הזכר בטיפול בגוזלים, אבל אפשר בלעדיו.

כלובים

אל תנסה לשפר את הכלוב המקובל לגידול – עד שעברת עונה איתו. רוב המגדלים המנוסים והמצליחים משתמשים בכלובים מוכנים או פרונטים סטנדרטיים. צריך גם מחיצה שאפשר להוציא. בנוסף יש לדאוג לויטמין לרבייה E+SEL , מזון ביצים, לכלים לאוכל, למים, לאמבטיה, ומקום בצד לסל הֲטָלָה. תכנן מספיק כלובים לעונה. אם תתחיל את העונה עם זכר אחד ושתי נקבות, בתוך העונה הראשונה תדאג למספיק כלובים להחזיק אותם. הכלוב יכול להיות עם פרונט של רשת ברזל ושאר השטח מעץ. מגירה תעזור כדי לשמור על הניקיון. אל תשאיר סדקים לקרציות ולטפילים להתחבא.

סיבה חשובה לכלובים אחידים היא הקלות בהזזה, אם תרצה בעתיד. מאוד נוח להשאיר אפשרות להזיז שני כלובים בלי להפריע לכלובים אחרים. אם הריהוט דומה בכל חדר הגידול אתה יכול להעביר קן בשימוש לכלוב אחר בלי שהנקבה תרגיש בהבדל.

כאשר הכלובים עומדים על מדף ביחד אתה יכול ליצר כלוב גדול על ידי שליפת המחיצות. זה ייתן לך מקום להחזיק צעירים או נקבות עודפות אם אינך אוהב את הרעיון של כלוב תעופה.