גידול וריבוי, מאמרים

גידול וריבוי של קוקטילים

כלוב לתוכי האכלת יד

מזון ומידע כללי

הקוקטיל הינו תוכי שמקורו במדבריות אוסטרליה, הירק פחות נפןץ שם ואפשר למצוא מעט אקליפטוס, דשא ושיחי זרעים. כמעט ולא ניתן למצוא שם פירות וירקות, ולכן מערכת העיכול של הקוקטיל בנויה יותר לאכול מזון יבש.

עלינו לזכור תמיד שזה אינו תוכי שמגיע מהג’ונגל ויערות טרופיים כמו הרבה מהסוגים האחרים ולכן יש להתייחס לכך ולהתאים תזונה מתאימה המתבססת על תערובת זרעים יבשה ואיכותית, כמובן שניתן להוסיף פירות וירקות אך לא מומלץ יותר מפעם בשבוע מפני שפירות וירקות ספוגים במיים ועלולים לגרום לשילשולים אצל הקוקטילים. ניתן גם להוסיף מזון השרייה פעם-פעמיים בשבוע.

הקוקטילים מתרבים במהלך כל השנה, בדרך כלל העונה מתחילה עם הגשם הרציני הראשון. יש להשתמש בתא הטלה מתאים ומרווח לקוקטילים

בזוג שמתרבה, הנקבה לא תפסיק להטיל ביצים כל עוד יש תא הטלה ולכן חשוב לאחר 3 סבבי הטלה, להוציא את תא ההטלה ולתת לנקבה מנוחה (אל תפרידו בין הזוג)

ויטמינים ותוספי מזון

קוקטילים צעירים או כאלו שמתקשים בריבוי יש להוסיף ויטמין E+SEL למיים או בריד+, זהו תוסף חשוב שמחמם את הזכרים,חשוב להפסיק את מתן הויטמין ברגע שיש לנקבה ביצים, הזכר עלול להיות תוקפני מהרגיל ולכן אנו רוצים שברגע שהנקבה תתיישב לדגור, הוא לא יפריע לה.

לאחר ההטלה, עוברים למתן ויטמין אבקתי- מומלץ לתת תוסף סידן קלציו פלוס ובריד פלוס, אלו ויטמינים שנותנים על מזון ביצים, גם כן מרכיב מאד חשוב במהלך הדגירה והבקיעה, הנקבה מוציאה המון אנרגיה בתהליך וצריכה לספק לגוזליה מזון עם אחוז חלבון גבוהה כדי שיתפתחו כמו שצריך. מומלץ להוסיף למזון הביצים גם מעט לחם, מיים ואבקת ויטה/מינרל. תנו מזון ביצים רך כל יום, אחרת יש מצב שההורים יפסיקו להאכיל את הגוזלים.

סביבה וכלוב מתאים

קוקטילים יכולים לחיות כלהקה, יש לדאוג לכלוב גדול מספיק, ל3-4 זוגות צריך כלוב של 2 מטר על 1 מטר לפחות. לזוג אחד יספיק כלוב ברוחב 75 סמ ועומק וגובה של 40, ולקבע את תא ההטלה מבחוץ אם ניתן, על מנת להשאיר יותר מקום בתוך הכלוב, שימו גם אבן סידן שעוזרת לגופם לייצר סידן לבנית עצמות השלד ולהטלת ביצים.

קוקטילים זקוקים לשקט בריבוי ובתקופת גידול הגוזלים אחרת ישנה סכנה שיעזבו את הגוזלים,ניתן להוסיף מנורה קטנה ללילה, זה מרגיע אותם, חשוב גם לרסס אותם עם מים פעם בשבוע או לחבר אמבטיה לכלוב, שבה יוכלו להשתכשך, המים עוזרים בשמירה על הניצוי וגם בטיפול בטפילים חיצוניים.