גולדיאן פינק, מאמרים

גולדיאן פינק תזונה

מזון לכנרים

תזונה

הפינק חייב חלבונים, פחמימות, שומנים, ויטמינים, מינרלים ומים.

חלבונים

כל חלקי הציפור מורכבים מחלבונים. גם הביצים עשירות בחלבון. חלבון הוא הכרחי לגידול הגוף ולחיזוקו. הוא חשוב בתפקוד הנכון של אברי הגוף ויש לו תפקיד ראשי בתהליך הריבוי.
קיימים שני סוגי חלבון: חלבון מהחי וחלבון מהצומח.
בכללי, לחלבון מהחי יש ערך תזונתי גדול יותר, כי בעלי חיים צריכים להפוך חלבון מהצומח לחלבון מהחי בכדי לנצלו לבניית תאים. מקורות חלבון מהחי הם בשר, דגים, ביצים וחלב. לחם מחיטה מלאה ספוג במים מוסיף המון כל השנה. אחרי חצי יום זורקים את השאריות. חלבון מרוכז בצורת מזון ביצים  פותר את בעיית החלבון בתנאי גידול בחדר.
הפינק מפיק את רוב החלבונים שלו מן החי, מזרעונים וירק. כוכבנית וחסה מאוד אהובים עליו. יש להקפיד לשטוף במים ולייבש לפני הגשה. עדיף חסה אורגנית (ללא ריסוס). הנבטים הם טריים ולכן מכילים יותר חלבון מאשר העלים הירוקים, שלעיתים הם פחות טריים.
נוצות, מקור וציפורנים עשויים מ”קרטין”, סוג של חלבון, לכן גוזלים חייבים מספיק חלבון בזמן ההתפתחות בקן. בעיות רבות בהתפתחות הגוזל נובעות כתוצאה מחוסר חלבון. דיאטה של זרעונים כוללת בין 12-16 אחוזי חלבון בלבד. תוספות מזון רך כמו ביצים עם תולעים מיובשות הוא מתכון להצלחה.
פחמימות – הפחמימות שומרות על חום הגוף ומספקות אנרגיה. עודף פחמימות עלול להזיק לפלומה (פחמימות מדגנים עלולות להזיק יותר משאר סוגי הפחמימות).
שומנים ושמנים – לציפור שני מקורות לשומן: ישירות מהשמן בזרעונים או הפיכת פחמימות בגוף לשומן. הבעיה היא בדרך כלל עודף שמן מזרעונים כמו ניגר, פרג וכו’ וחוסר התעמלות (אין מספיק מקום לעוף ולשרוף אנרגיה).
ויטמינים – הציפור צורכת כמויות זעירות של ויטמינים ומינרלים, אבל אין זה מפחית בחשיבותם. חוסר של ויטמין אחד יכול לגרום למגבלה חמורה שעלולה להסתיים במוות. אפשר לחלק ויטמינים לשתי קבוצות: מומסי שומן ומומסי מים. בראשון יש ויטמינים A,D,E,K , ובקבוצה השנייה ויטמינים B, C קומפלקס. שלישיית הויטמינים האלה פותרים כמעט לחלוטין את הצורך בויטמינים נוספים.

ויטמינים מומסי שומן:

ויטימין A : בסיסי לתפקוד תאי הגוף, בריאות העור, ממברנות באף ושיפור הראייה. הוא משפיע על תפקוד מערכת הנשימה ומאפשר לעיניים לתפקד באור חלש. ויטמין A נמצא בחלמון הביצה, בגזר ובעשבים ירוקים כגון כוכבנית, תרד, חסה וכו’.
המקור הטוב ביותר הוא שמן דגים. בעונת הדגירה דרוש הרבה יותר ויטמין A . כדי למנוע חוסר בוויטמין נוסיף BREED+ של DELLI-NATURE  שלוש פעמים בשבוע למזון הביצים לפי הוראות היצרן. חוסר כזה עלול לגרום לגוזלים חלשים ופגיעים. ויטמיןBREED+  תורם לגידול בריא ומגביר פוריות. מומלץ להתחיל לתת את הויטמינים הללו חודש לפני עונת הדגירה, יום יום לפוריות אופטימאלית, אך לא להגזים בכמות הוויטמינים אלא להקפיד לתת לפי הוראות היצרן.
ויטמין D3 : זה הוויטמין שהציפור יכולה לייצר לבד מאור השמש. הוויטמין מונע בעיות בעצמות כי הוא מאפשר לגוזל לקלוט סידן. הוא נמצא גם בחלמון ביצה, שמן דגים וחלב. ציפורים שלא מקבלות אור שמש חייבות תוספות CALCIO + של DELLI-NATURE או קלצי פלוס למים המספקת סידן, זרחן ו- D3 באיזון הנכון לקליטה מושלמת. גם מנורות אולטרה סגולות פותרות את בעיית חוסר אור השמש.
ויטמין E: עוזר להתפתחות הרגילה של העובר בביצה ולאחר מכן לגוזל עצמו. ויטמין E נמצא בזרעונים מונבטים, בשמן חיטה ובעלים ירוקים כמו כוכבנית, תרד, חסה וכו’. ויטמין E חשוב בפיתוח תאי עצבים במוח, שרירי שלד, רמת החלבון בדם ותפקוד נכון של חלקי האשכים שמייצרים זרע. זרעונים מונבטים ותוספות עוזרים מאוד כדי למנוע חוסר בוויטמין.

ויטמין E+סלניום  עם ויטמין E מוגבר, עונה על הצורך הזה.
ויטמין K: עלים ירוקים טריים מספקים את המנה. הוויטמין עוזר לקרישת דם לאחר פציעה.

ויטמינים מומסי מים:

יש 14 הרכבים ב B קומפלקס. הרוב הגדול קיים בזרעונים.
ויטמין B1: משחרר אנרגיה של פחמימות לגוף. חוסר בוויטמין זה מעכב את גידול הגוזלים.
ויטמין B2: חוסר בוויטמין זה גורם לבעיות בהטלת ביצים, מות העובר בביצה, בעיות ודלקות ברגלים, בעור ובפלומה. MULTI-VITAMIN  מספק את כל ה B קומפלקס בצורה יעילה במים, ו VITAMINO + מ DELLI-NATURE על מזון הביצים. שמים במים או באוכל שלוש פעמים בשבוע.
CHOLINE: חוסר בוויטמין זה, יחד עם חוסר במגנזיום, גורם לכבד שומני. החוסר מתבטא גם בפרקים מנופחים אצל הגוזלים, ובבעיות הטלה אצל הנקבות.
ויטמין H : חסך בוויטמין זה גורם לבעיות רציניות בעור ובפלומה. אוכל ביצים של DELLI-NATURE מכיל BIOTIN.
ויטמין B12 : עוזר לגידול הנוצות. עודף מהוויטמין עלול להיות מסוכן. MULTI-VITAMIN  מספק את כל ה B קומפלקס בצורה יעילה במים, ו VITAMINO + על מזון הביצים. שמים במים או באוכל 3 פעמים בשבוע.
ויטמין :C אנשים צורכים פירות הדר כדי לקבל מספיק ויטמין C . הגולדיאנים מיצרים אותו לבד. רק ציפור חולה צריכה תוספות.

מינרלים:

כמו הויטמינים, המינון הנכון בכמויות קטנות מאוד חיוני לגידול נכון של הציפור. סידן הוא החשוב ביותר כי הוא מאפשר לנקבה לייצר ביצים בריאות להטלה.
סידן וזרחן – סידן נחוץ לייצור של השלד ואחזקתו, לקרישת דם, לתפקוד נכון של השרירים והלב וליצירת קליפת הביצה. זרחן גם תורם לשלד ולתפקוד המטבולי של הגוף. היחס בין סידן וזרחן הוא חשוב לשימוש יעיל של שני האלמנטים הללו.
ציפורים צורכות פי שניים סידן מזרחן. חוסר איזון יכול לגרום לנזק רציני בתפקוד הגוף. יש מספיק זרחן בזרעונים. קלציו+ של DELLI-NATURE או סידן נוזלי פותר את בעיית האיזון ו- D3 סבידה (עצמות דיונון מיובשות) וחול צדפים גרוס  עוזרים אף הם.
מינרלים נוספים: כמויות קטנות של מגנזיום שכוללות מלחים מאזנות את היחס בין סידן, זרחן וויטמין D. זרעונים באיכות טובה יהיו בשקית שמצוין עליה תאריך תפוגה. אוכל זול שיושב על המדף או באסם זמן רב אינו טרי ומזין. יש להקפיד לתת אוכל טרי עם תאריך תוקף. מומלץ לקנות תוצרת אירופאית עם תקן מחמיר כמו של תוצרת DELLI-NATURE  מתוצרת בלגיה.
גולדנים צורכים גם כמויות קטנות של יוד, נחושת וכו’. כל אלה קיימים בתוספות הנזכרות לעיל. אבן ניקור מלאה במינרלים

גרגרי חול ואבן: לפינקים אין שיניים. הם בולעים אבנים קטנות שנשארות בתוך הזפק ועוזרות לפצח זרעונים קשים. עם שחיקת האבנים הן עוברות דרך מערכת העיכול ויוצאות החוצה. לכן הציפורים צריכות חול צדפים באופן קבוע.  חול צדפים של DELI NATURE מספק את החול המתאים, הוא נקי ללא בקטריות או זיהום. מי שאוסף חול ים לבד, חשוב למצוא חוף לא מזוהם, לשטוף את החול 5 פעמים ואז לאפות אותו בחום גבוה כדי להרוג בקטריות. אם לציפורים לא היה חול זמן רב יש לתת כמויות קטנות בהתחלה, כדי שלא יאכלו ממנו כמות מוגזמת ויגרמו להידוק הזפק – מה שעלול לגרום למות הציפור.

מים

מים הם המקור הראשון להעברת מחלות. יש לשמור על אותה רמת ניקיון של מים כמו מים ששותים בני אדם. לנקות יום יום את כלי המים עם כלור למניעת מחלות. במצב האידיאלי יש שני סטים של כלים, אחד בשימוש והשני מושרה בכלור עד למחרת, ואז מחליפים בין הכלים.

ירק

אפשר לקחת ירק ישר מן הטבע, בלי חשש לריסוס, או להנביט זרעונים לבד בבית: שוטפים זרעונים ומפזרים אותם על מגבת רטובה. לאחר ההנבטה (3-4 ימים) שוטפים עם מים קרים (אין צורך לחכות לראות נבטים ירוקים).

זרעונים – הזרעונים החשובים ביותר לגולדנים הם חפורית או בוריאה (CANARY SEED) , דוחן לבן, סיטרייה, ניגר ושיבולת סטרייה (MILLET SPRAY) . אצלנו אפשר להשיג תערובת פינק מעושרת בויטמינים . זהו האוכל הרצוי להצלחה. אפשרות אחרת היא לספק סוגי אוכל בנפרד ולתת לפינקים לבחור.
לזרעון ניגר (NIGER) יש יחסית אחוז גבוה של חלבון (21%) והוא מחמם את הגוף בחורף (בזרעונים יש הרבה שמן).

אוכל ביצים

הפינקים החיים בבר באוסטרליה אוכלים חלבון מן החי (חרקים). תוספת של אוכל ביצים מיוחדת לגולדנים משלימה את החסר. אני ממליץ על מזון ביצים לח . אוכל ביצים חיוני בזמן דגירה לבניית הגוזלים, ובזמן הנשירה לבניית נוצות.

ניקיון והיגיינה

יש לרוקן ולנקות את כלי האוכל כל יום. הציפורים מקלפות את הזרעונים ומשאירות את הקליפות בתוך הכלי. יש לשים לב שהכלי יהיה מלא אוכל ולא קליפות! בלי לשים לב הציפורים עלולות למות מרעב. יש לנשוף על הכלי ולהעיף את הקליפות ואז למלא באוכל. פעם בשבוע יש לשטוף את הכלים עם כלור, וכך למנוע מחלות וטיפולים בתרופות יקרות.