מאמרים, ספר התוכון

בחירת תוכון

הכל מתחיל בהתבוננות

לפני שבוחרים תוכון רצוי לעמוד ליד הכלוב מספר דקות ולהתבונן בתוכונים. שים לב איזה תוכונים נראים ערניים ופעילים. תוכון צריך להיות נקי ומבריק ולצפצף לסירוגין. תוכון חלש וחולה יישב עם נוצות מנופחות, עם המקור מתחת לכנף והעיניים סגורות, וימצא בדרך כלל בחלק התחתון של הכלוב.

בדיקה פיזית

כדאי לבדוק שלתוכון שבחרת יש את כל הנוצות. אם חסרות לו נוצות בזנב או בכנפיים זה יכול להצביע על בעיות אחרות. בנוסף יש לבדוק שאין לתוכון פצעים או גידולים במקור או ברגליים. תחזיק אותו ביד (עם כפפה) ותבדוק שחזהו מלא. במידה ועצם החזה חדה ובולטת סימן שהתוכון אינו בריא ולא מומלץ לקנות אותו. אם בחרת לקנות את התוכון בחנות מהימנה, נקיה ומסודרת, אזי סיכוייך לקבל תוכון בריא טובים יותר, אולם אפילו תוכון בריא וחזק יכול להתדרדר במצבו הבריאותית במידה והתנאים בבית אינם טובים.
אם החלטת לגדל תוכונים לרבייה רצוי שתמצא מגדל מנוסה שיכול לייעץ לך ולספק לך תוכונים. בגידול זוג אחד בלבד הסיכויים לרבייה גדולה ומוצלחת אינם גדולים, כיוון שהתוכון היא ציפור חברתית שמקננת בחלקה (גם בטבע). הרעש והפעילות של ה”שכנים” מעודד את הזוג לגדל משפחה, לכן כדאי להתחיל עם 3 זוגות של תוכונים ביחד בכלוב אחד גדול או בשלושה כלובים נפרדים זה ליד זה. הקירבה בין הזוגות תעלה את רמת ההורמונים אצל התוכונים ובתנאים אופטימליים הנקבה תטיל ביצים בתוך שבועיים עד חודש.