מאמרים כלליים

באיזה מזון לתוכים לבחור: תערובת זרעים VS כופתיות?

מזון לתוכים

ציפורי בר מבלות חלק ניכר מזמנן בחיפוש אחר מזון, וצורכות מגוון של מגוון רחב של מזון כדי לענות על צרכיהם התזונתיים. לתוכים ולכנרים, לעומת זאת, יש במקרים רבים דרישות תזונה מורכבות, וכתוצאה מכך ציפורים רבות סובלות מבעיות בריאותיות עקב תזונה לקויה. אחת השאלות הנפוצות ביותר של בעלי תוכים ומגדלי ציפורים היא האם לבחור בזרעים או בכופתיות כבסיס למזון לתוכי. התשובה היא למעשה מורכבת.

מזון לתוכים המבוסס על זרעים

תוכים וציפורים רבים ישתפו פעולה בשמחה עם תזונה המבוססת על זרעים בלבד, אך אין זה סימן שהיא בהכרח טובה עבורם. זרעים יכולים להיות חסרים בוויטמינים ומינרלים חשובים רבים, ומצד שני הם עתירי שומן. כמו כן, לא כל תערובת של זרעים המיועדת לציפורים מומלצת. כשבוחרים בתערובת זרעים חשוב שהיא תהיה מגוונת, ללא חומרי טעם וריח או מרכיבים שאינם בריאים. הנה לדוגמה מזון פרימיום מומלץ לכנרים, המכיל תערובת מאוזנת של זרעים נקיים

תת תזונה הקשורה לתזונה מבוססת זרעים היא הגורם העיקרי לתמותה של תוכים וציפורי מחמד, לצד בעיות בריאותיות רבות אחרות. זה לא אומר שזרעים לא יכולים להיות חלק מהתזונה של הציפור שלכם, זרעים יכולים להיות פינוקים מצוינים עבור התוכי או הציפור – אבל הם חייבים להיות מאוזנים עם רכיבים אחרים של תזונה בריאה.

מזון לתוכים

מזון לתוכים המבוסס על כופתיות

כופתיות הן בדרך כלל הבסיס המומלץ ביותר לאוכל של תוכים (בעיקר תוכים גדולים). הסיבה היא, שהכופתיות נוצרו כמזון לתוכים מאוזן ומלא מבחינה תזונתית. כופתיות לתוכים הן למעשה תערובת זרעים ופירות שדחסו אותן (ממש כמו בונזו לכלבים), הן בעלות תכולת שומן נכונה, ויטמינים ומינרלים כדי לשמור על בריאות הציפור.

עם זאת, לא כל הכופתיות מומלצות, חשוב לוודא שהכופתיות אינן מכילות צבעים מלאכותיים או מרכיבים שאינם בריאים. הסוגים המומלצים והאיכותיים ביותר הם כופתיות פסיטאקוס מתוצרת ספרד. כופתיות לתוכים נוספות המומלצות הן כופתיות GM, ללא צבע מאכל או חלבון מהחי. הן מיועדות לתוכים קטנים או בינוניים (ויש גם לתוכים גדולים).

יתרון נוסף חשוב של הכופתיות הוא בכך שהן לא מלכלכות. לעומת הזרעים שמתפזרים סביב לכלוב, עם הכופתיות ניתן לשמור בקלות על סביבת הכלוב נקייה והיגיינית בקלות. לעומת הזרעים, הכופתיות אינן מאפשרות לתוכי לברור מה הוא אוכל – והוא צורך את כל הויטמינים והרכיבים התזונתיים החשובים.

חשוב לדעת, תוכים רבים לא אוהבים לאכול כופתיות, וזה יכול להיות קשה במיוחד להרגיל תוכי מאכילת זרעים לכופתיות. יש ציפורים שאף ירעבו את עצמן באופן מסוכן במקום לאכול את הכופתיות, או אפילו לא יזהו את הכופתיות כמזון. לכן, כדי לבצע את המעבר מזרעים לכופתיות כדאי להתייעץ עם מומחים איך לעשות את זה בצורה הדרגתית ונכונה.  

במה להאכיל את התוכי שלי?

בסופו של דבר, כדאי להתייעץ עם ווטרינר מומחה ולקבוע את צרכי התזונה האישיים של הציפור שלך. לכל ציפור המלצות תזונה שונות המתבססות על הטבע והסביבה שבה היא גדלה. עבור חלק מהציפורים, התזונה תתבסס על מגוון גדול של מזונות הכוללים גם זרעים וגם כופתיות.

בנוסף לזרעים ולכופתיות, כדאי לתת לציפורים גם ירקות שונים, עלים ירוקים, פירות, דגנים ואגוזים.

אנחנו מה שאנחנו אוכלים

עבור אנשים רבים, שילוב של מגוון מזונות עשוי להישמע כמו השקעה רבה מידי הגוזלת זמן רב. אפשר להקל על הקושי על ידי תכנון הארוחות לציפור מראש, הכנת מזון טרי ומזין עבור הציפור – והקפאה של המזון במנות בגודל המספיק לארוחה. כך לא תצטרכו לחתוך מחדש בכל יום.

תוכלו גם לאפות דגנים עבור הציפור; לשלב דגנים (אורז חום, קינואה או שיבולת שועל), זרעים (כמו למשל שקדים, אזוגי ברזיל, קשיו, אגוזי לוז, פקאנים, בוטנים, פיסטוק ועוד) ירקות (כמו למשל סלק, פלפל, ברוקולי, גזר, קלח תירס, פטריות, בטטה, עגבניות וקישואים) ופירות (כמו למשל תפוחים, מנגו ואפרסק) מעורבבים – לאפות אותם ולחתוך למנות בגודל הארוחה. שימו לב שיש מזונות שאינם מומלצים בשום אופן לציפור ויכולים לזיק לה: אבוקדו, שוקולד ומאכלים מלוחים מסוכנים מאוד.

עוד המלצה היא להנביט זרעים עבור התוכי, כדי למקסם את היתרונות הבריאותיים של הזרעים. ההנבטה שורפת את השומן בזרע ומרכזת את כל החומרים המזינים.

כמובן, הקפדה על תזונה נכונה כוללת גם ויטמינים ותוספים החשובים לבריאות התוכי: מולטי ויטמין נוזלי אבימקס למים, עם הרכב וויטמינים מאוזן, מחזק את המערכת החיסונית של התוכי ואף משפר את התיאבון שלו. מומלץ גם תוסף סידן וויטמין D לחיזוק העצמות וקליפת הביצה. תוסף חשוב, במיוחד לתוכים שנמצאים בבית כל היום ולא חשופים לקרני השמש.

בסופו של דבר, תזונה היא מרכיב חשוב מאוד בחיי הציפור, ותזונה מגוונת ומזינה תעניק לתוכי שלך שנים רבות בבריאות.

פוסטים קשורים