מאמרים כלליים

למה אוכל לתוכים המבוסס על זרעים בלבד מזיק לתוכי שלך

אוכל לתוכים

כשמדובר באוכל לתוכים, זרעים בכמות מוגבלת טובים מאוד לתוכי שלך. אבל, בסופו של דבר – כשאתם מבססים את האוכל לתוכים שלכם על זרעים אתם מסכנים את הבריאות שלהם. וטרינרים יכולים לזהות תוכי שניזון מזרעים בלבד רק על ידי התבוננות: נוצותיהם של ציפורים אלה עמומות, יבשות ושבירות.

מה הבעיה בזרעים כמזון לתוכים?

כדי להבין טוב יותר, נתחיל מהסבר בוטני קצר (תחזיקו מעמד, גם אם לא למדתם במגמת ביולוגיה): זרעים מכילים שומן. השומן הזה הוא הדלק המספק את האנרגיה הדרושה כדי להפוך לצמח. הנבטת הזרע שורפת את השומן והופכת את הזרע מסוג אחד של דלק לסוג אחר. ברגע שהזרע נובט, השומן נשרף והחומרים המזינים מתחילים להתפתח. במילים אחרות, מרגע שהוא הפך מזרע לצמח – שם מתחילה להתפתח התזונה והחומרים המזינים זמינים.

בזרעים חסרים גם הסידן והויטמינים וגם מינרלים חשובים אחרים וזה משהו שתוכים זקוקים לו.  בנוסף, הזרעים הזמינים עברו הנדסה גנטית כדי לייצר כמויות גבוהות, כך שלא רק שמזון לתוכים המבוסס על זרעים אינו מאוזן, איכותם של זרעים אלה נמוכה מאוד.

בריאות התוכי שלך תלויה בעיקר בתזונה. מזון לתוכים הוא דלק המספק לגוף שלהם את מה שהוא צריך כדי לתפקד כראוי. בעיות בריאותיות רבות הן אכן תוצאה ישירה של ליקויים תזונתיים.

על מה צריך להיות מבוסס אכול לתוכים?

אז במה להאכיל את התוכים, מלבד זרעים? תוכים הם אוכלי כל. הם אוכלים צמחים, פירות, ירקות, נבטים, ומדי פעם חרקים.

ירקות

ירקות הם בסיס טוב לתזונה בריאה. ירקות בעלי צבע עמוק הם עשירים יותר מבחינת ההרכב התזונתי שלהם. לדוגמא, כרוב סגול יותר מזין מאשר ירוק בהיר. הירקות האדומים והכתומים צבעוניים בגלל שני כימיקלים: קרוטנואידים ופוליפנולים. כימיקלים אלה הם נוגדי חמצון. נוגדי חמצון נלחמים ברדיקלים החופשיים שעלולים לגרום נזק לתאים מסוימים בגוף ולפגוע במערכת החיסון. על ידי צריכת ירקות עשירים בנוגדי חמצון, תחזקו את המערכת החיסונית של התוכים.

ירקות שורש כמו גזר, בטטה, לפת, וסלק מומלצים מאוד לתוכים. אלו שורשים שמתפתחים בלב המקום בו הם מקבלים את התזונה שלהם: האדמה, ולכן הם בעלי ערך לתזונת הציפור.

יש הרבה ערך תזונתי גם בעלים של ירקות שורש אלה. עלי גזר וסלק הם בעלי ערך, כמו גם העלים הירוקים של הצנוניות. אז אל תחתכו את העלים של הירקות האלה ותזרקו אותם. הציעו אותם לתוכי שלכם, הוא ישמח.

אגוזים

אגוזים הם מקור תזונה מעולה לתוכי. באגוזי מלך תמצאו כמה מרכיבים חזקים מאוד: חומצות שומן אומגה 3, כמויות גבוהות של נחושת, מוליבדן, מנגן וביוטין, כמו גם כמה נוגדי חמצון חזקים, שהורסים גם הם רדיקלים חופשיים וממש מנקים את הגוף.  

אוכל לתוכי

פירות

פירות מספקים תזונה טובה גם כן, במיוחד פירות יער. אוכמניות עשירות בחומרים מזינים רבים, רימונים עשירים בנוגדי חמצון, ומונעים מחלות לב וסרטן.

דגנים

נסו להוסיף לתזונת התוכים גם דגנים בריאים כמו קינואה ודגנים קדומים אחרים. טף, אמרנט וכוסמת, כולם תורמים לבריאות הציפור שלך.

כופתיות לתוכים

המלצה נוספת היא כופתיות לתוכים. הכופתיות מכילות את כל הויטמינים, חומצות האמינו והאנזימים. ההרכב התזונתי שלהם מותאם מראש לבריאות התוכי, והן ללא תוספות לא בריאות כמו צבעי מאכל.

לגבי זרעים? כדאי למתן את הצריכה של הזרעים, גם אם התוכי שלכם מאוד אוהב אותם. תנו לו אותם כפינוק, בססו את התזונה על מזון לתוכים בעל ערך תזונתי חיובי.

פוסטים קשורים